Sait Helvacı - Et - Kebap & Baklava
Anadolu Mutfağı

Dünya mutfaklarını incelediğimizde, sahip olduğumuz mutfağımız yaşadığımız toprakların bir yansıması gibi âdeta.Anadolu Mutfağımız zengin lezzet çeşitleriyle nesiller boyu enfes lezzetler taddırmıştır.

Topraklarımızdaki çeşitlilik besinlerimize de yansımış bu da bizlere zengin bir damak tadı sunmuştur. Hemen hemen her yöreye ait özgün bir yiyeceğimiz bulunmakta, tadıyla-lezzetiyle dünyanın her yerinden gelen insanlara hitâp etmektedir.

Devamı Mönü
Mönü Görüntüleri

Anadolu Mutfağı

Hangimiz Marmara ve Trakya bölgesine has mis gibi "ezine peyniri"ni, enfes kokusuyla ve lezzetiyle özellikle kış aylarımızın vazgeçilmezi İç anadolu ile özdeşleşmiş "tarhana" çorbasını, Ege de dünyânın bir çok ülkesine ihrâç edilen kıpkırmızı "domates"lerini, "acı soslar" ve "baharat"lar denilince İç Anadolu sofralarını, Ege Bölgesi nin meşhur aynı zamanda sağlıklı "zeytin yağlıları"nı, lezzetli birçok sebzesi ve meyvesiyle münbit Karadeniz topraklarını, Güneydoğu nun zengin mutfağıyla berâber kebap ve tatlılarını kim bilmez ki?..

Sayamadığımız daha birçok lezzet ve tad bu topraklarda varlığını sürdürmekte ve mutfağımıza zenginlik katmaktadır... İşte Sait Helvacı kültürümüzün mirası olan bu Anadolu Mutfağından kopmamış, şık mekânları ve zarif sunumlarıyla misafirlerinin gönüllerine de hitâb etmeyi unutmamıştır...