Sait Helvacı - Et - Kebap & Baklava
Baklava

Baklavanın tarihçesi çooook eskilere dayansa da Anadolu mutfağına girmesinin ve bizim kültürümüzde varlığını sürdürmesinin çok eski zamanlara dayandığı bilinmektedir.

Şam’dan Antep’e oradan da Anadolu’nun çeşitli yörelerine yayılan baklava, kısa zaman içerisinde bir çok şekliyle yapılsa da en meşhur hâliyle Antep sofralarında çıkıyor karşımıza.

Devamı Mönü

Mönü Görüntüleri

Baklava

Daha sonraları bu tad cevizle, fındıkla, fıstıkla bâzı yörelerde de bâdemle buluşuyor ve bu eşsiz lezzet şöleni devam ediyor... Lezzeti, yapılışı her biri ayrı bir ustalık isteyen baklava ve çeşitleri yemek kültürümüze girdiği andan itibaren olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Osmanlı Saray Mutfaklarında da çok önemli bir yere sâhip olan baklava daha sonraları kültürümüzün de bir parçası oluyor.

Lezzet mirâsı olarak bizlere kalan bu tatlı hem gönüllerde hoş bir yere sâhip oluyor hem de tüm özel günlerde ve anlarda sofralardaki baş köşedeki yerini alıyor. Sait Helvâcı Ailesi olarak, bu eşsiz lezzeti misâfirleriyle buluşturmak ve damaklarında tadını asla unutamayacakları izler bırakmak istiyoruz.