Sait Helvacı - Et - Kebap & Baklava
Et

Ürün ve hizmet kalitesini, müşteri memnuniyetini her zaman zirvede tutmaya çalışan Sait Helvacı, ete olan aşkını da büyük bir memnuniyetle siz saygıdeğer misafirlerine hizmet etmekten onur duyar.

Etin lezzetinin sırrı, nasıl pişirildiğinden ziyâde, etin elde edildiği hayvanların nasıl ve nerelerde yetiştirildiğine kadar uzanmaktadır.

Doğal ortamlarında mutlu yetiştirilen hayvanlar şüphesiz ki lezzetli bir etin en büyük sırrı.

Devamı Mönü
Mönü Görüntüleri

Et

Damaklarda enfes bir tad bırakan et ve et ürünlerimiz, yurdumuzun lezzetiyle nam salmış ve en lezzetli etlerinin çıkmasına sebep olan bölgelerinde yetiştirilen hayvanlarından özenle seçilmekte ve siz değerli misafirlerimize sunulmaktadır...

Lezzetli bir et deyince şüphesiz ki akla ilk gelen yerlerden biri Çanakkale-Biga,Gelibolu,Çan bölgeleridir. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki Türkiyenin en lezzetli etleri buralarda yetiştirilmektedir... Küçükbaş hayvan, kuzu etine baktığımızda görüyoruz ki Balıkesir ilimiz en başı çekmektedir. Burada yetiştirilen kıvırcık ırkına mensup kuzuların etlerinin dünyaca meşhur olduğu da yine yapılan araştırmalar arasındadır.

Dana etinin hem dünyada hem de ülkemizde en çok tercih edilen et cinsi olduğu bilinmektedir. Dana etinin bir çok kısmı örneğin; kontrfile,bonfile, kontrnuar, sokum, tranç, antrikot, bodigo (but), kaburga döş, gibi bu etin en lezzetli kısımlarıdır.Kesime elverişli hale gelen hayvanlarımız etin en iyi besin değeri oluştuğunda siz değerli misafirlermize yemeğe hazır hale getirilir.

Ürünlerimizi misafirlerimize sunarken kaliteli hizmetin yanısıra eti temin ettiğimiz bölgeye kadar bir çok husûsa oldukça dikkat ediyor ve büyük bir titizlik ile son derece profesyonelce eğitilmiş ekibimiz sizlere hizmet etmek için seferber olmuşlardır.