Sait Helvacı - Et - Kebap & Baklava
Kebap

Et çeşitleri arasında kebap’ın târihi en eskiye dayanmaktadır.Henüz bu kadar çok çeşidi yapılmamışken, yanına eklenen mezeler, soslar,baharatlar kullanılmaya başlamamışken en yalın hâliyle ateş ile buluşarak daha sonraları vazgeçemeyeciğimiz bir lezzet olarak giriyor dünyâmıza.

Güneydoğu bölgesinin birbirinden zanaatkar ustalarının elerinden çıkan nefis kebap çeşitlerini sizlere sunmak için hizmetinizdeyiz

Devamı Menü
Menü Görüntüleri

Kebap

Ateşin üzerinde elde edilen bu lezzet daha sonraları diğer tüm yiyeceklere de bulaşıyor ve ateş üzerinde pişirilen, kızartılan herşey bizim için “kebap” ismini alıyor. Çevirme, kızartma ya da kavurma yoluyla pişirilen her yiyecek kebap tanımı içerisine giriyor.

Kebap olarak pişirilen patlıcanın, biberin, domatesin lezzeti tartışılmaz. Sadece kızartma, pişirme gibi yöntemlerle sınırlı kalmayıp sonraları bakır kablar da veya tas kebabı dediğimiz sulu yemeklerde de karşımıza çıkıyor. Şimdilerde daha çok ızgara da elde edilen bu lezzetin geçmişi toprak ve ateşten ibarettir.Bu ikisinin üzerine bir de et eklenince tadına doyum olmaz bir lezzet ortaya çıkıyor...

Türk mutfağının benzersiz lezzeti kebap ile damağınıza bu tadın hiç değmediğini garanti ediyoruz.Yaklaşık 200 yıllık deneyimi kebap ta sanat yaratarak siz değerli müşterilerimize sunmaktayız.